2013-2014 Production Competition Winners

The winners of the 2013‐2014 Opera Production Competition have been announced. Due to the vast range of resources available to producing organizations, the entrants are grouped into 6 categories, and a total of 20 awards have been given by the judges.

View an image gallery of the winners here.

Division I

1st Place The Medium by Gian Carlo Menotti
            Produced by Messiah College
            Directed by Damian Savarino
            Conducted by Timothy Dixon
2nd Place Die Zauberflöte by WA Mozart
            Produced by University of Texas-Brownsville
            Directed by Nicole Asel and Daniel Hunter-Holly
3rd Place Speed Dating Tonight by Michael Ching
            Produced by Southern Utah University
            Directed by Carol Ann Modesitt
            Conducted by Willem van Schalkwyk
Hon. Mention Honorable Mention for Outstanding Performance by Children
            The Pirates of Penzance by Gilbert & Sullivan
            Produced by Lucky Ten Young Talent Studio
            Directed by Alexander Prokhorov and Anna Kravets
            Conducted by Alexander Prokhorov

Division II

1st Place The Legend of Orpheus (A Baroque Pastiche)
            Produced by University of Montana
            Stage Direction by Anne Basinski
            Musical Direction by David Cody
            Conducted by Luis Millan
2nd Place The Mikado by Gilbert & Sullivan
            Produced by University of Missouri-St. Louis
            Directed by Stella Markou
3rd Place La Finta Semplice by WA Mozart
            Produced by University of Alabama-Birmingham
            Directed by Kristine Hurst-Wajszczuk
            Conducted by Les Fillmer

Division III

1st Place A Midsummer Night’s Dream by Benjamin Britten
            Produced by Western Washington University
            Directed by Amber Sudduth Bone
            Conducted by Roger Briggs
2nd Place The Rape of Lucretia by Benjamin Britten
            Produced by Rutgers University
            Directed by Pamela Gilmore
            Conducted by Kynan Johns
3rd Place Carousel by Rodgers & Hammerstein
            Produced by Jacksonville State University
            Directed by Nathan Wight
            Conducted by Jeremy Benson

Division IV

1st Place The Magic Flute by WA Mozart
            Produced by Michigan State University
            Directed by Melanie Helton
            Conducted by Kevin Noe
2nd Place A Midsummer Night’s Dream by Benjamin Britten
            Produced by Purchase College-SUNY
            Directed by Jacque Trussel
            Conducted by Hugh Murphy
3rd Place (tie) Albert Herring by Benjamin Britten
            Produced by Miami University of Ohio
            Directed by Leland Kimball
            Conducted by Benjamin Smolder

Dialogues of the Carmelites by Francis Poulenc
            Produced by Queens College-CUNY
            Directed by David Ronis
            Conducted by James John

Division V

1st Place Cosi fan tutte by WA Mozart
            Produced by University of Memphis
            Directed by Copeland Woodruff
            Conducted by Mark Ensley
2nd Place Cold Sassy Tree by Carlisle Floyd
            Produced by University of Houston
            Directed by Buck Ross
            Conducted by Ward Holmquist
3rd Place (tie) The Barber of Seville by Gioachino Rossini
            Produced by University of Houston
            Directed by Buck Ross
            Conducted by Jake Sustaita

The Italian Straw Hat by Nino Rota
            Produced by University of Houston
            Directed by Buck Ross
            Conducted by Brian Suits

Professional Division

1st Place Mozart and Salieri by Nikolai Rimsky-Korsakov
            Produced by Commonwealth Lyric Theater
            Directed by Alexander Prokhorov
            Conducted by Zachary Schwartzman
2nd Place Aida by Giuseppe Verdi
            Produced by Bob Jones University
            Directed by Darren Lawson
            Conducted by Steven White