2012-2013 Video Competition Winners

The winners of the 2012‐2013 Opera Production Competition have been announced. Due to the vast range of resources available to producing organizations, the entrants are grouped into 6 categories, and a total of 18 awards have been given by the judges.

View a slideshow of production photos from the winners.

Division I

1st Place The Merry Wives of Windsor by Otto Nicolai
        Produced by University of the Pacific
        Directed by James Haffner
        Conducted by Nicolas Waldvogel
2nd Place Street Scene by Kurt Weill
        Produced by Oklahoma Baptist University
        Directed by Mark McQuade
        Conducted by Christopher Neal
3rd Place Suor Angelica/Gianni Schicchi by Giacomo Puccini
        Produced by UNC-Charlotte
        Directed and conducted by Brian Arreola
Hon. Mention Ruslan y Ludmila by Mikhail Glinka/The Magic Flute by WA Mozart
        Produced by Lucky Ten Young Talent Studio
        Directed by Anna Kravets
        Conducted by Lidiya Yankovskaya

Division II

1st Place Die Fledermaus by Johann Strauss, Jr.
        Produced by Purchase College-SUNY
        Directed by Jacque Trussel
        Conducted by Hugh Murphy
2nd Place Too Many Sopranos by Edwin Penhorwood
        Produced by Oberlin Conservatory
        Directed by Sally Stunkel
        Conducted by Daniel Michalak
3rd Place Orpheus in the Underworld by Jacques Offenbach
        Produced by Plymouth State University
        Stage Direction by Paul Mroczka
        Music Direction by Kathleen Arecchi
        Conducted by Justin McCarthy

Division III

1st Place Il Barbiere di Siviglia by Gioachino Rossini
        Produced by Oklahoma City University
        Directed by David Herendeen
        Conducted by Jan McDaniel
2nd Place Hansel and Gretel by Engelbert Humperdinck
        Produced by Purchase College-SUNY
        Directed by Jacque Trussel
        Conducted by Hugh Murphy
3rd Place Amahl and the Night Visitors by Gian Carlo Menotti
        Produced by UNC-Greensboro
        Directed and conducted by David Holley

Division IV

1st Place Candide by Leonard Bernstein
        Produced by University of Nebraska @ Lincoln
        Directed by Alisa Belflower
        Conducted by Tyler Goodrich White
2nd Place Rigoletto by Giuseppe Verdi
        Produced by Moores Opera Center @ University of Houston
        Directed by Buck Ross
        Conducted by Brett Mitchell
3rd Place A Little Night Music by Stephen Sondheim
        Produced by Michigan State University
        Directed by Melanie Helton
        Conducted by Kevin Noe

Division V

1st Place Moscow, Cheryomushki by Dmitri Shostakovich
        Produced by Moores Opera Center @ University of Houston
        Directed by Buck Ross
        Conducted by Jake Sustaita
2nd Place Falstaff by Giuseppe Verdi
        Produced by Pamela Gilmore at Rutgers University
        Directed by Benjamin Spierman
        Conducted by Kynan Johns
3rd Place Suor Angelica/Gianni Schicchi by Giacomo Puccini
        Produced by Jamie Johnson at Temple University
        Directed by Linda Brovsky
        Conducted by Valéry Ryvkin

Professional Division

1st Place Aleko by Sergei Rachmaninoff
        Produced by Commonwealth Lyric Theater
        Directed by Anna Kravets
        Conducted by Lidiya Yankovskaya
2nd Place Die Zauberflöte by WA Mozart
        Produced by Sounds of South Dakota
        Directed by Lisa Grevlos
        Conducted by Delta David Gier